Tematyka

 • Uwagi do projektu

  Pogłębiona analiza wykazała, że na terenie kampusu głównego UW nie jest możliwe wskazanie pomieszczenia, spełniającego zaproponowana w projekcie funkcje. Z kolei w budynku Ośrodka Dydaktycznego Ksawerów dokonana zostanie analiza dostępnych pomieszczeń pod kątem wykorzystania ich na przewidziane funkcje, jednak ew. realizacja projektu nie będzie możliwa w roku 2018. Z tego powodu projekt nie będzie mógł być przyjęty do dalszych etapów budżetu partycypacyjnego.

  Dziękujemy za złożenie projektu.


  • Strefa Studenta to przestrzeń socjalna, z której korzystać mogą studenci każdej jednostki UW. Wyposażona w kanapy, krzesła, stoły, automaty z napojami, kanapkami i słodkościami, Internet. Można w niej skonsumować lunch, postudiować, porozmawiać, przeczekać niepogodę, pograć w gry planszowe. Tańsza od kawiarni. Bardziej „casualowa” od baru mlecznego. Ciepła i przytulna.

   Opis projektu

   Nazwa projektu

   Strefa Studenta

   Autor projektu

   Agata Dziewulska
   40030000

   Szczegóły projektu

   Klasyfikacja: przestrzeń uniwersytecka
   Charakter: ogólnouniwersytecki

   Chcesz odpocząć między zajęciami, zjeść własną kanapkę, poczytać, schronić się przed deszczem i zawieruchą, spotkać się ze znajomymi i nie wydawać w tym czasie pieniędzy na kawiarnie i knajpy? Chcesz zaprosić kolegów z grupy na degustację domowych pierniczków? Chcesz się zwinąć w kłębek i w spokoju pomyśleć? Życie studenckie składa się w dużej proporcji z uczęszczania na zajęcia i przeczekiwania w przerwach pomiędzy nimi. Przestrzeni do konstruktywnego wypełnienia czasu przerw na UW jest bardzo mało – nieliczne kanapy lub ławki w niektórych budynkach UW lub pokoje socjalne na wybranych wydziałach, dostępne studentom tych wydziałów. Wielu studentów już programów pierwszego stopnia podejmuje pracę lub drugi kierunek studiów. Inni angażują się w organizację przedsięwzięć studenckich. Jeszcze inni wykorzystują ten czas do relaksu. Przerwy w zajęciach chcą wykorzystać konstruktywnie: na pracę lub na posiłek. W celu realizacji wszystkich tych i podobnych zadań potrzeba jest odpowiedniej przestrzeni, w której można jednocześnie pracować, jeść, umówić się na spotkanie, ale nie wydawać dużo pieniędzy. Obecnie studenci zdani są na przestrzeń biblioteki lub kawiarni. W pierwszej można realizować tylko pracę cichą, w drugiej dla odmiany trudno się skoncentrować, choć można coś przekąsić. Żadna z nich nie jest satysfakcjonującą odpowiedzią na rosnącą potrzebę. Strefa Studenta jest odpowiedzią na zapotrzebowanie studentów. Jest przestrzenią, z której korzystać może każdy student UW. Ma podstawowe wyposażenie w kanapy, stoły, krzesła i automaty z napojami i jedzeniem. Wyposażona jest także w sprawny Internet (poprzez WiFi). Jest otwarta w godzinach otwarcia budynku dydaktycznego. Pomaga ekonomiczniej gospodarować czasem. Można z jej pomocą poświęcić się przygotowaniu do zajęć, pracy samodzielnej, pracy zawodowej, spożyciu posiłku, a jednocześnie nie tracić z oczu życia społecznego i naukowego Uniwersytetu. Dla Uniwersytetu jest idealną przestrzenią promocji inicjatyw adresowanych do studentów, a dodatkową korzyścią z otwarcia Strefy Studenta jest wzmocnienie integracji międzywydziałowej. Obecnie struktura organizacji zajęć i życia studenckiego oferuje ograniczone platformy komunikacji pomiędzy studentami różnych wydziałów. Strefa Studenta dostarcza przestrzeń socjalną do integracji i współpracy naukowo-organizacyjnej. Kreuje także sposobność nawiązania znajomości, które mogą zaowocować w późniejszym życiu zawodowym. Takie pomieszczenia przydadzą się w każdym kampusie UW, a najbardziej w kampusie głównym, w którym organizowanych jest bardzo dużo zajęć dla studentów także odległych wydziałów. Ideą tego wniosku jest stworzenie projektu pilotażowego otwarcia dwóch Stref Studenta: w kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 oraz w Ośrodku Dydaktycznym Ksawerów, gdzie mieszczą się cztery jednostki dydaktyczne, gdzie prowadzonych jest dużo zajęć dla studentów programu Erasmus, a gdzie nie ma przestrzeni dla studentów, baru ani sklepu spożywczego w pobliżu.

   Lokalizacja

   Krakowskie Przedmieście 26/28

   Projekt realizowany jest w dwóch lokalizacjach UW: w kampusie głównym na Krakowskim Przedmieściu 26/28 oraz w Ośrodku Dydaktycznym Ksawerów, w Al. Niepodległości 22.

   Koszt

   Strefa Studenta kampusu głównego: 26142,93 pln Strefa Studenta ośrodek Ksawerów: 26142,93 pln Szacowany koszt całego projektu (dwie Strefy Studenta): 52285,86 pln Szczegółowe wyliczenia znajdują się w tabeli w załączniku.


   Całkowity koszt projektu: 52 285,86 PLN

   strefa_studenta_budzet.docx

   Konserwacja (czyszczenie) + uzupełnianie braków – 750 pln rocznie x 2 Strefy Studenta = 1500 pln


   Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 1 500,00 PLN